Opowiem dzisiaj o tym, kim jest psycholog biznesu w mojej odsłonie. Od czasu do czasu pada to pytanie, szczególnie przy pierwszym spotkaniu. Czasami jest to pytanie zadane wprost, ale często po minie interlokutora orientuję się, że ten psycholog biznesu to niekoniecznie jasna sprawa…
W Dzień Kobiet uczestniczyłam w śniadaniu biznesowym dla kobiet. Bardzo miłe wydarzenie w niewielkim gronie, poznałam wiele ciekawych kobiet biznesu. Jedna z młodszych uczestniczek przedstawiając się powiedziała, że skończyła studia psychologii biznesu, ale zawodowo robi coś zupełnie innego. Gdy przyszła moja kolej na przedstawienie i okazało się, że ja „robię” psychologię biznesu w praktyce, padły kolejne pytania „jak ja to robię”. I tak sobie pomyślałam, że może ja jednak coś na temat mojej pracy napiszę. Zastrzegam, że to moje rozumienie i moja odsłona, bo każdy psycholog może sobie samodzielnie zdefiniować swoją rolę biznesową, co oznaczać będzie różnice w podejściu i rozumieniu.
Gdy zadamy pytanie wszechwiedzącemu Google to powie nam: „Psychologia biznesu jest dziedziną nauki, która wprowadza teorie psychologii w warunki biznesowe. Zajmuje się badaniem zachowań, postaw i emocji ludzi, którzy związani są z organizacją biznesową. Obejmuje więc zarówno pracowników, kadrę zarządzającą, jak i akcjonariuszy firmy, producentów i klientów.” (https://www.google.com/search?q=psycholog+biznesu+czym+si%C4%99+zajmuje&rlz=1C1RFPM_plPL952PL952&oq=psycholog+biznesu&aqs=chrome.4.69i57j0i512j0i22i30l3j69i65l2j69i61.7002j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8)
I nawet z grubsza to ja mogę się pod tym podpisać.
Rzeczywiście wykorzystuję wiedzę psychologiczną, czyli rozumienie funkcjonowania człowieka do wspierania biznesu. Dla mnie tak samo ważne są te dwa aspekty – psychologia i biznes. Znam oba, a właściwie nieustannie poznaję od lat 90 zeszłego stulecia, dzięki czemu to co robię jest praktyczne, a właśnie praktyczność biznes lubi najbardziej. Moje badanie zachowań polega na obserwacji a następnie diagnozie. Patrzę, słucham, rozmawiam, zadaję masę pytań, czasami robię jakiś „assessment” a następnie stawiam diagnozę i proponuję „proces leczenia” czyli konkretne narzędzia, które pomogą osiągnąć pożądany efekt. Pracuję zarówno grupowo jak i indywidulanie, buduję nowe zachowania na bazie wiedzy tak, aby moi partnerzy byli w stanie samodzielnie efektywnie realizować nowe cele. Pracuję coachingowo – pomagam odkrywać własne zasoby i czerpać z nich jak najbardziej skutecznie. Ale też pracuję mentoringowo- dzielę się swoim doświadczeniem i pokazuję dobre narzędzia biznesowe wspierające zarządzanie i codzienną pracę, jak np. skuteczne rozwiązywanie problemów, spotkania z pracownikami, budowanie planu działania, itd.
Pracuję głównie z firmami, różnej wielkości i z różnych branż. Zdarzają się też klienci indywidulani – managerowie, którzy samodzielnie szukają wsparcia poza swoją organizacją, czując potrzebę a przede wszystkim chęć uczenia się i zmian.
Praca jest zawsze długoterminowa, jeśli zależy nam na trwałych efektach. Nie można zmienić zachowania trwale po jednym spotkaniu. Dlatego sesje szkoleniowe są uzupełniane praktyczną praca warsztatową i coachingiem indywidulanym. Jeśli Coachee chce rzeczywiście zmienić swoje przyzwyczajenia i jest zaangażowany, to efekt zawsze się pojawia. Pracuję głównie bezpośrednio, jeżdżąc do klientów w całym kraju (a także poza Polską), lub w moim przytulnym gabinecie w Gliwicach, choć oczywiście są też spotkania on-line.
To, co sprawia mi największą satysfakcję, to są odkrycia klientów, że „to tak działa”, „że można inaczej” i satysfakcja ze zmiany.
Jeśli masz ochotę na taką porcję satysfakcji, to zapraszam do kontaktu