Temat komunikacji jest absolutnie niewyczerpywalny dla mnie. Jednak teraz nadszedł czas na podsumowanie dotychczasowej serii o komunikacji, choć zapewne do tematu nie raz powrócę, w bardzo różnych aspektach i kontekstach. A na podsumowanie proponuję garść informacji o uczeniu się tej kompetencji.
Wiemy, że to jedna z najważniejszych kompetencji, z których korzystamy bez przerwy. Jest wykorzystywana przez nas od momentu przyjścia na świat (a nawet wcześniej). Jednak robimy to na początku w pełni intuicyjnie, a następnie uczymy się nieświadomie (kopiując zachowania komunikacyjne innych). Proponuję Wam świadome podejście do nauki komunikacji skutecznej, która stanie się naszym sprzymierzeńcem.
Od czego warto zacząć?
1. wiedza – o komunikacji możemy przeczytać tony publikacji i nie jest problemem znalezienie informacji; problemem jest ich wiarygodność… niestety, obecnie każdy może pisać o wszystkim i nie zawsze czytelnik się zorientuje, że to osobiste przemyślenia a nie potwierdzona naukowo wiedza. Gdzie więc zaglądać? Zaproponuję Wam moje sprawdzone typy „naukowe”:
- Pan Profesor Zbigniew Nęcki (mój wielki autorytet z czasów studiów – to właśnie zajęcia z Prof. Nęckim rozpoczęły moją fascynację tym tematem) – „Komunikacja międzyludzka”, „Negocjacje w biznesie” , „Komunikowanie skuteczne?”
- Profesor Robert Cialdini – „Wywieranie wpływu na ludzi”
- Piotr Tymochowicz – „Biblia skuteczności”
- Profesor Jerzy Bralczyk – dla mnie Mistrz polszczyzny, polecam książki Prof. Bralczyka osobom, które mają ochotę popracować przede wszystkim nad swoim językiem polskim; dostępne są również szkolenia (także on-line) dotyczące języka i manipulacji
2. budowanie samoświadomości – czas na refleksję i analizę sytuacji komunikacyjnych, najlepiej własnych; najlepiej – gdyż wtedy mam wiedzę o własnych celach, intencjach i możliwościach. Polecam notes (raczej większy niż mniejszy), w którym regularnie możesz zapisywać swoje doświadczenia i je analizować. Wdrażanie wiedzy krok po kroku to eksperymenty – warto je zapisywać i wyciągać wnioski, aby zrozumieć co i kiedy działa skutecznie. Dzięki takim momentom refleksji nad własnym językiem świadomie budujesz nowe nawyki i zmieniasz stare.
3. wdrażanie zmian – próba wdrażania nowości najlepiej, jeśli odbywa się w komfortowych warunkach, a więc ćwicz na rodzinie (ja tak właśnie robię) a nie na premierze (czyli ważnym wystąpieniu); im więcej ćwiczysz, tym więcej materiału do analiz i możliwości budowania nawyku. Chodzi o zbudowanie automatu zachowań, aby dana wypowiedź czy gest były naturalne. Do tego dojdziesz poprzez ćwiczenie. Ważne, aby w tym samym czasie wdrażać jedną zmianę (zgodnie z zasadami kontrolowalnego eksperymentu). Dzięki temu wiem co ma i jaki wpływ na przebieg rozmowy i efekt.
4. ucz innych – nie ma lepszej metody własnej nauki jak uczenie innychdlatego ucz swoje dzieci, partnera/partnerkę, pracowników. Dziel się wiedzą, umiejętnościami i doświadczaniem drogi uczenia się. Dzięki temu nie tylko TY sam/a zmieniasz swój sposób komunikacji ze światem, ale także robi to Twój świat. Dzięki dzieleniu się swoimi doświadczeniami nauki, otoczenie też rozumie co się z Tobą dzieje, co się zmienia i możesz spokojnie pytać o informacje zwrotne, tak ważne w nauce.
5. gdy czegoś nie wiesz – śmiało pytaj! Wokół Ciebie jest zapewne wiele osób, które chętnie odpowiedzą, pomogą lub przekierują do odpowiedniego „pomagacza”. Gdy nie zapytasz, to się nie dowiesz, nikt nie odpowie na Twoje pytania. Dlatego nie bój się pytać. Pytania zawsze są właściwe!
Komunikacji możemy uczyć się całe życie. Uważność na słowa i gesty to uczenie się otaczających nas ludzi, to budowanie empatii, relacji, innych jakości bycia z drugim człowiekiem. Piękne lekcje, które sami sobie możemy fundować każdego dnia. Zapraszam
A jeśli chcesz i potrzebujesz więcej – zadzwoń (668466141) lub napisz do mnie (agnieszka@azlpsychologbiznesu.eu) a ja chętnie potowarzyszę Ci w tej odkrywczej drodze!