W latach 70 zeszłego wieku przedsiębiorstwa zaczęły zatrudniać psychologów. Biznes zorientował się, że skoro jest tworzony przez ludzi, to znajomość procesów „ludzkich” może pomóc. I tak nauka zaczęła „produkować” psychologów pracy (zwanych później psychologami organizacji, aż w końcu psychologami biznesu). Obecnie nie zatrudnia się psychologów w dużych firmach na stanowiskach psychologów, jednak ich rolę przejęły po części działy personalne (tak zwane działy HR – human resources). W dobrze działających organizacjach to właśnie pracownicy działów HR starają się zrozumieć mechanizmy inter- i intrapersonalne po to, żeby z tej wiedzy korzystać w pracy. Tak ustawiać procesy i zarządzanie, aby najlepiej i najskuteczniej korzystać z zasobów pracowniczych pozwalając także pracownikom na czerpanie wielu korzyści.
A co można zrobić, jeśli nie ma w firmie rozbudowanego i kompetentnego działu HR?
Można skorzystać w pomocy psychologa biznesu😊
Mam klientów, u których pracuję kompleksowo i długofalowo. Jak zaczyna się współpraca? Przeważnie coś się dzieje w firmie i to „coś” przeszkadza. I jeśli w organizacji jest na stanowisku decyzyjnym ktoś, kto ma odwagę wejść w zmianę, zobaczyć jak można działać inaczej, to organizacja stawia pierwszy krok ku zmianie.
Zaczynamy od diagnozy. Nie warto zmieniać tego co jest dobre i działa. Ważne zatem, aby dowiedzieć się co nie działa, co chcemy i możemy z tym zrobić. Pierwsze spotkania to wywiady indywidulane, warsztaty grupowe, gdzie z jednej strony wylewają się żale, a z drugiej spisujemy wszystko to, co może być podstawą zmian, bo jest dobre i chcemy to zachować. Każda diagnoza jest inna, bo dotyczy innej organizacji. Ta diagnoza jest podstawą do pomysłów na zmiany. Pomysły są wynikiem pracy własnej pracowników zaangażowanych w ten proces i to one zostają „oklejone” elementami psychologii.
Co pojawia się w ofercie? Na pewno będzie to trochę wiedzy i budowania kompetencji psychologicznych jak komunikacja interpersonalna, zarządzanie emocjami, asertywność. Jest też sporo najlepszych praktyk biznesowych, jak skuteczne planowanie, zarządzanie przez kaskadę celów, rozwiązywanie problemów, zarządzanie sobą w czasie, itp. W czasie praktycznych warsztatów prócz wiedzy zaczynamy ćwiczyć umiejętności. Tak łatwiej będzie działać samodzielnie już po wyjściu z sali szkoleniowej. Wiedza ma dla mnie sens, jeśli jest aplikowana w życiu. A żeby jej zastosowanie było efektywne, należy zacząć praktykę jak najszybciej.
Wejście w nowe (czyli rzeczywista zmiana) nie jest proste, właśnie dlatego, że jest nowe. Nie wiemy, jak będzie odebrane, czy zrobimy to dobrze, jakie błędy popełniamy i jak sobie z tym poradzimy. Idzie nam opornie i to jest normalne. I tutaj znowu może pomóc psycholog biznesu😊 Po części warsztatowe podczas serii spotkań zespołowych lub indywidulanych wspieramy wdrażanie nowych nawyków. Te spotkania mają charakter coachingowy a czasami bardzie mentoringowy. Ich celem jest analiza tego, gdzie jesteś, co zrobiłeś, jakie są efekty i co chcesz zmienić. Regularne spotkania dopingują do zmiany, do działania zgodnie z planem. Dają możliwość refleksji i przedyskutowania zarówno nowych doświadczeń, ale także wszelkich obaw i wątpliwości.